Wykorzystanie wody deszczowej to świetny sposób na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym i ogrodzie. Woda deszczowa jest całkowicie darmowa i dostępna dla każdego z nas. Wystarczy tylko odpowiednio ją zagospodarować. Oto kilka genialnych patentów, jak można wykorzystać deszczówkę w domu i ogrodzie.
Podlewanie roślin deszczówką
Deszczówka to idealne źródło wody do podlewania roślin, zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i doniczkowych. Woda deszczowa nie zawiera chloru ani innych szkodliwych związków, które mogą być obecne w wodzie z kranu. Dzięki temu rośliny pięknie się rozwijają.
Ogród
W ogrodzie można zamontować beczkę lub zbiornik na deszczówkę. Woda z rynien spływa bezpośrednio do pojemnika, dzięki czemu mamy zawsze pod ręką zapas deszczówki do podlewania. Taki zbiornik można też podłączyć do systemu nawadniającego ogród. Wystarczy ustawić programator i rośliny będą regularnie podlewane deszczówką bez naszego udziału.
Balkon
Na balkonie też możemy gromadzić deszczówkę. Wystarczy postawić beczkę pod rynną i zebrać wodę, która będzie idealna do podlewania kwiatów w donicach i skrzynkach balkonowych. Można też zamontować mały zbiornik przy ścianie, do którego będzie spływać woda z rynny za pomocą rury spustowej.
Rośliny doniczkowe
Deszczówka sprawdzi się także przy podlewaniu roślin doniczkowych w mieszkaniu. Wystarczy napełnić wodą deszczową butelkę lub dzbanek i podlewać nią kwiaty w doniczkach. Rośliny będą pięknie rosły dzięki naturalnej wodzie bogatej w minerały.
Mycie samochodu deszczówką
Deszczówka to doskonały i ekologiczny sposób na umycie samochodu przed domem. Dzięki temu oszczędzamy czystą wodę z wodociągu i pieniądze za myjnię.
Oszczędność wody
Do umycia samochodu potrzeba dużo wody. Myjąc auto deszczówką ze zbiornika znacznie redukujemy zużycie drogiej wody wodociągowej. Według szacunków na umycie jednego auta trzeba około 150 litrów wody. Oszczędność jest więc spora.
Usuwanie kurzu i brudu
Deszczówka w naturalny sposób usuwa kurz i brud osadzony na karoserii auta. Dzięki zgromadzonej deszczówce możemy regularnie myć nasz samochód przed domem bez obaw o szybkie zabrudzenie lub zmatowienie lakieru.
Naturalny połysk
Woda deszczowa pozwala uzyskać piękny, naturalny połysk auta. Nie zawiera także żadnych substancji chemicznych czy pyłków, które mogłyby porysować lakier. Dzięki deszczówce samochód będzie lśnił jak nowy.
Pranie ubranek niemowlęcych
Delikatne ubrania niemowlęce warto prać w deszczówce. Dzięki temu chronimy wrażliwą skórę malucha i zapewniamy mu komfort.
Delikatność dla skóry
Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa. Deszczówka to idealny sposób na pranie ubrań maluszka, gdyż jest ona miękka i pozbawiona substancji drażniących. Nie powoduje więc podrażnień ani alergii.
Brak alergii
Woda z kranu może zawierać różne domieszki, które mogą uczulać skórę dziecka. Deszczówka to czysta woda, idealna do prania nawet dla alergików. Chroni przed wypryskami i zaczerwienieniami.
Świeży zapach
Ubrania niemowlęce wyprane w deszczówce pięknie pachną i są przyjemne w dotyku. Deszczówka naturalnie zmiękcza tkaniny i pozostawia świeży, neutralny zapach bez użycia płynów z perfumami.
Spłukiwanie toalety deszczówką

Toaletę w domu również można spłukiwać deszczówką, dzięki czemu znacząco zredukujemy zużycie wody wodociągowej.
Oszczędność wody
Do spłukiwania toalety zużywa się bardzo dużo wody. Według szacunków to nawet 20-30 litrów na osobę dziennie. Dostarczając deszczówkę do spłuczki, możemy obniżyć to zużycie o połowę.
Brak osadów
Woda z kranu często zawiera różne związki chemiczne i minerały, które odkładają się w toalecie w postaci osadów. Deszczówka jest miękka i pozbawiona takich zanieczyszczeń, przez co toaleta dłużej zachowuje czystość.
Higiena
Deszczówka jest zdezynfekowana przez naturalne procesy zachodzące w atmosferze. Dlatego jej użycie do spłukiwania toalety zapewnia wysoki poziom higieny bez użycia żadnych środków chemicznych.
Domowe SPA z deszczówką
Wodę deszczową możemy także wykorzystać do relaksujących zabiegów pielęgnacyjnych w domowym SPA. Doskonale sprawdzi się do kąpieli stóp czy maseczek.
Kąpiel stóp
Deszczówka to idealny składnik kojącej kąpieli stóp. Wystarczy wlać ją do miski, dodać olejków eterycznych i zanurzyć stopy. Naturalna woda rozluźnia mięśnie i regeneruje skórę stóp.
Maseczki z deszczówki
Możemy też przygotować witalizujące maseczki do twarzy na bazie deszczówki. Wystarczy zmieszać ją z ulubionymi składnikami jak aloes czy ogórek i nałożyć na twarz. Maseczka nawilży i wygładzi cerę.
Kojący relaks
Kąpiel stóp czy maseczka z deszczówki pozwoli się zrelaksować po całym dniu pracy. Naturalna woda koi zmysły i pozytywnie wpływa na samopoczucie. To prawdziwy relaks w domowym SPA.
Picie deszczówki
Deszczówkę możemy również wykorzystać do picia po odpowiednim jej uzdatnieniu i przefiltrowaniu. Jest wówczas bogata w cenne minerały.
Filtrowanie
Przed spożyciem deszczówkę należy przefiltrować specjalnym filtrem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Można też gotować wodę przez kilka minut aby zdezynfekować ją.
Minerały
Deszczówka zawiera wiele cennych mikroelementów i minerałów, które wspierają zdrowie organizmu. Dostarcza m.in. magnez, wapń, potas, sód i żelazo.
Odżywianie roślin
Deszczówką możemy również podlewać rośliny jadalne jak zioła, warzywa czy owoce. Dostarczamy wtedy wraz z wodą wartościowe minerały, dzięki którym rośliny bujnie rosną.
Jak widać deszczówka to nieocenione źródło czystej wody, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Wprowadzenie jej do codziennego użytku to same korzyści - oszczędność, ekologia i zdrowie. Wystarczy tylko odpowiednio ją zagospodarować i cieszyć się z jej dobrodziejstw.
Podsumowanie
Wykorzystanie deszczówki to świetny sposób na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w domu i ogrodzie. Pozwala oszczędzać wodę wodociągową i pieniądze. Jest też korzystna dla roślin i zdrowia domowników. Aby móc korzystać z deszczówki, wystarczy zamontować odpowiednie zbiorniki lub beczki pod rynną. Następnie możemy używać zgromadzonej deszczówki do podlewania roślin, mycia samochodu, prania, spłukiwania toalety, zabiegów pielęgnacyjnych oraz picia. Pamiętajmy tylko o odpowiednim filtracj przed spożyciem. Wprowadzenie deszczówki zamiast wody wodociągowej to same zalety - ekologia, oszczędność i zdrowie.