Ekologiczne opakowania - TOP 5 rozwiązań w 2023 roku

Ekologiczne opakowania - TOP 5 rozwiązań w 2023 roku
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska15.09.2023 | 8 min.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do ochrony środowiska naturalnego. Jednym z kluczowych obszarów, w których można wprowadzić pozytywne zmiany, jest stosowanie ekologicznych opakowań. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej pięciu najlepszym i najbardziej przyjaznym dla natury rozwiązaniom w zakresie opakowań, które warto wprowadzić w 2023 roku.

Opakowania z papieru i tektury

Torebki papierowe

Torebki papierowe to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań wśród opakowań. Są wykonane w 100% z papieru, dzięki czemu ulegają całkowitemu rozkładowi. Torebki papierowe można kompostować, dzięki czemu nie stanowią obciążenia dla środowiska. Coraz więcej sklepów decyduje się na wprowadzenie ekologicznych torebek papierowych zamiast foliowych. Konsumenci również chętnie sięgają po torebki papierowe, widząc w nich alternatywę dla plastikowych reklamówek. Torebki papierowe występują w wielu gramaturach i rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się zarówno na mniejsze, jak i większe zakupy.

Pudełka tekturowe

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem są opakowania wykonane z tektury falistej. Tego typu pudełka wykorzystuje się najczęściej do pakowania i przesyłek produktów. Pudełka tekturowe można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać do produkcji nowych opakowań. Są odporne na uszkodzenia i zapewniają bezpieczny transport produktów. Coraz więcej firm decyduje się pakować swoje towary właśnie w tekturowe pudełka, rezygnując z opakowań z tworzyw sztucznych. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczny wybór.

Tuby z tektury

Tekturowe tuby to z kolei dobre rozwiązanie na opakowania kosmetyków, past itp. Z powodzeniem zastępują one plastikowe odpowiedniki, będąc w pełni biodegradowalnymi. Tuby tekturowe można w łatwy sposób poddać recyklingowi. Dodatkowo ich sztywność i wytrzymałość sprawiają, że świetnie chronią zawartość przed uszkodzeniami. Coraz więcej marek kosmetycznych decyduje się pakować swoje produkty właśnie w tego typu opakowania.

Opakowania z biotworzyw

Butelki z PLA

Biotworzywa, czyli tworzywa wykonane z surowców odnawialnych, to obecnie jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań w zakresie ekologicznych opakowań. Jednym z najczęściej stosowanych biotworzyw jest PLA (kwas polimlekowy). Z tego materiału produkuje się m.in. butelki, które stanowią świetną alternatywę dla plastikowych odpowiedników. Butelki z PLA w pełni ulegają biodegradacji, przez co nie stanowią obciążenia dla środowiska. Dodatkowo można je poddać kompostowaniu.

Torebki ze skrobi

Kolejnym ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem są torebki wykonane ze skrobi kukurydzianej. Torebki takie ulegają całkowitemu rozkładowi po okresie kompostowania. Ze względu na swoje właściwości, torebki skrobiowe z powodzeniem zastępują reklamówki z tworzyw sztucznych. Coraz więcej firm decyduje się pakować w nie swoje produkty. Torebki ze skrobi sprawdzą się także idealnie jako opakowanie warzyw i owoców.

Folie z celulozy

Alternatywą dla standardowych folii spożywczych są ekologiczne folie wytwarzane z celulozy. Tego typu folie są w pełni biodegradowalne, kompostowalne i bezpieczne dla środowiska. Z powodzeniem zastępują folie z tworzyw sztucznych stosowane masowo w opakowalnictwie spożywczym. Coraz więcej producentów żywności decyduje się pakować swoje produkty właśnie w folie celulozowe.

Opakowania szklane

Butelki zwrotne

Szklane butelki zwrotne to tradycyjne, sprawdzone i w pełni ekologiczne rozwiązanie. Takie butelki można wielokrotnie używać, zbierać, myć i ponownie napełniać. Dzięki temu nie trafiają one na wysypiska śmieci i nie stanowią obciążenia dla środowiska. Warto wrócić do dobrze znanego i ekologicznego modelu sprzedaży napojów w szklanych butelkach zwrotnych, rezygnując z jednorazowych plastikowych odpowiedników.

Słoiki

Szklane słoiki to również sprawdzony sposób na ekologiczne przechowywanie i zakonserwowanie żywności. Słoiki szklane można wykorzystywać wielokrotnie i poddawać sterylizacji. Dzięki temu nie trafiają one na wysypiska i nie zanieczyszczają środowiska. Coraz więcej osób wraca do tradycyjnych słoików, rezygnując z jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Opakowania wielokrotnego użytku

Warto także wspomnieć o szklanych opakowaniach przeznaczonych specjalnie do wielokrotnego użytku. Są to np. różnego rodzaju szklane pojemniki ze szczelnymi zamknięciami, przeznaczone do przechowywania żywności. Opakowania szklane tego typu można używać wielokrotnie, dzięki czemu nie trafiają na wysypiska i są w pełni ekologiczne.

Opakowania metalowe

Ekologiczne opakowania - TOP 5 rozwiązań w 2023 roku

Puszki aluminiowe

Puszki aluminiowe również można zaliczyć do ekologicznych opakowań. Poddaje się je w 100% recyklingowi, dzięki czemu aluminium wraca do obiegu i może być wykorzystane do produkcji nowych opakowań. Puszki aluminiowe są lekkie, wytrzymałe i dobrze zabezpieczają zawartość. Coraz więcej firm decyduje się pakować produkty spożywcze właśnie w puszki aluminiowe.

Opakowania stalowe

Równie ekologiczne co puszki aluminiowe są opakowania stalowe. Blaszane pudełka, bańki i inne opakowania stalowe poddaje się w całości recyklingowi. Dzięki temu stal wraca do obiegu i może posłużyć do wyprodukowania nowych opakowań. Stal jest materiałem bardzo wytrzymałym i zapewnia niezawodną ochronę zapakowanym produktom.

Tuby metalowe

Metalowe tuby także można zaliczyć do ekologicznych opakowań. Wykonuje się je najczęściej z aluminium i stali, dzięki czemu podlegają recyklingowi. Stanowią one doskonałą alternatywą dla plastikowych tub, będąc w pełni nadającymi się do ponownego przetworzenia. Coraz więcej producentów kosmetyków i chemii gospodarczej decyduje się pakować swoje produkty w metalowe tuby.

Opakowania drewniane

Skrzynki

Opakowania drewniane, takie jak skrzynki, skrzynie i palety, również są uważane za rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Drewno jest surowcem odnawialnym i ulega biodegradacji. Skrzynki drewniane można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi i przetworzyć na np. pelety drzewne. W transporcie i przemyśle często wykorzystuje się właśnie drewniane skrzynki i skrzynie do pakowania towarów.

Palety

Palety drewniane stosowane są powszechnie w transporcie i logistyce do przewożenia i przechowywania towarów. Podlegają recyklingowi i mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Stanowią ekologiczną alternatywę dla palet z tworzyw sztucznych. Coraz więcej firm decyduje się korzystać właśnie z drewnianych palet w swojej działalności.

Beczki

Beczki drewniane od wieków były wykorzystywane do transportu i przechowywania żywności oraz napojów. Obecnie mogą stanowić ekologiczną alternatywę dla plastikowych pojemników. Wykorzystanie tradycyjnych drewnianych beczek pozwala ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Po zużyciu beczki drewniane można poddać recyklingowi.

Opakowania kompostowalne

Torebki

Na rynku dostępne są już specjalne, w pełni kompostowalne torebki na zakupy i do pakowania żywności. Wykonuje się je z celulozy, skrobi kukurydzianej lub innych surowców roślinnych. Torebki takie w całości ulegają biodegradacji na kompoście. Dzięki temu nie stanowią obciążenia dla środowiska. Coraz więcej firm decyduje się pakować swoje produkty właśnie w kompostowalne torebki.

Tace

Równie ekologiczne co torebki są kompostowalne tace i miski. Produkuje się je najczęściej z trzciny cukrowej lub innych włókien roślinnych. Tace tego typu z powodzeniem zastępują plastikowe odpowiedniki. Po zużyciu można je w całości poddać kompostowaniu. Coraz więcej firm stosuje kompostowalne tace do pakowania owoców, warzyw i innych produktów.

Folie

Oprócz torebek i tac, dostępne są również kompostowalne folie do pakowania żywności. Wytwarza się je na bazie skrobi, celulozy lub innych surowców roślinnych. Folie takie ulegają całkowitej biodegradacji na kompoście, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. To ekologiczna alternatywa dla standardowych folii spożywczych z tworzyw sztucznych.

Podsumowanie

Podsumowując, widać wyraźnie, że istnieje szeroki wachlarz ekologicznych i przyjaznych dla środowiska opakowań, które można wprowadzić w 2023 roku. Od opakowań papierowych, przez szklane, drewniane, po opakowania z biotworzyw i kompostowalne - każdy producent znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb i charakteru pakowanych produktów. Wybierając opakowania przyjazne dla natury przyczyniamy się do ograniczenia ilości odpadów, emisji CO2 oraz zużycia surowców. To nie tylko korzystne dla planety, ale coraz częściej oczekiwane przez ekologicznie świadomych konsumentów. Warto więc już dziś podejmować działania na rzecz bardziej zrównoważonego i ekologicznego opakowalnictwa.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej ekologicznych materiałów opakowaniowych należą papier, szkło, drewno, niektóre metale oraz nowoczesne biotworzywa, np. na bazie celulozy czy skrobi.

Tak, opakowania papierowe i tekturowe są w 100% biodegradowalne i nadają się do recyklingu, dzięki czemu można je uznać za w pełni ekologiczne.

Szklane opakowania zwrotne są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, gdyż mogą być używane wielokrotnie. Jednak inne materiały, jak papier czy drewno, również mają wysoki potencjał ekologiczny.

Do najlepszych opakowań kompostowalnych należą torebki, folie i tace wykonane z celulozy, skrobi kukurydzianej lub innych włókien pochodzenia roślinnego.

Ekologiczne opakowania dostępne są w wyspecjalizowanych hurtowniach i sklepach internetowych z materiałami i akcesoriami opakowaniowymi.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.
  3. Jak dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej? Poradnik
  4. 7 kroków do zminimalizowania śladu węglowego w 2023
  5. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jakie rozwiązania wybrać w 2023?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły