Jak realnie chronić środowisko na co dzień? 25 porad

Jak realnie chronić środowisko na co dzień? 25 porad
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska15.09.2023 | 6 min.

Chronienie środowiska naturalnego jest obowiązkiem każdego z nas. Niewielkimi, codziennymi gestami możemy wprowadzać pozytywne zmiany i ograniczać nasz negatywny wpływ na planetę. W tym artykule przedstawiamy 25 praktycznych porad, jak skutecznie działać na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu.

Oszczędzanie wody i energii w domu

Ograniczanie zużycia wody podczas codziennych czynności

Woda to cenny zasób, z którego powinniśmy korzystać z umiarem. Oto kilka sposobów na zredukowanie jej zużycia w codziennych domowych czynnościach:

- skracanie czasu kąpieli - im krótszy prysznic, tym mniejsze zużycie wody,

- zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia,

- stosowanie przydomowych zbiorników na deszczówkę do podlewania ogródka,

- używanie zmywarki i pralki tylko przy pełnym załadunku,

- spłukiwanie toalety stopniowym naciskaniem spłuczki zamiast pełnym.

Stosowanie energooszczędnych urządzeń AGD

Wybierając nowe urządzenia, zwracajmy uwagę na ich klasę energetyczną. Im wyższa (np. A+++, A++), tym mniejsze zużycie prądu. Szczególnie pralki, lodówki i zmywarki mają spory udział w domowym rachunku za energię. Inwestycja w energooszczędny sprzęt AGD szybko się zwróci.

Wyłączanie niepotrzebnych urządzeń z prądu

Nie pozostawiajmy urządzeń w trybie czuwania. Każdego wieczoru wyłączajmy zasilanie telewizora, komputera i innych sprzętów zamiast ustawiać tryb uśpienia. Odłączajmy ładowarki z gniazdek, gdy nie ładują urządzeń. Te proste nawyki pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii.

Zero waste w kuchni

Unikanie plastiku i kupowanie bez opakowań

Zrezygnujmy z jednorazowych folii spożywczych i torebek, sięgając po wielorazowe pojemniki szklane lub bawełniane torby na zakupy. Kupujmy produkty na wagę lub w automatach bez obudowy z plastiku. Wybierajmy sklepy, które pozwalają napełniać własne opakowania. To proste kroki, by wyeliminować zbędny plastik.

Kompostowanie resztek jedzenia

Zamiast wyrzucać obierki, skorupki jajek i fusy z kawy do kosza, kompostujmy je. W ten sposób otrzymamy cenny nawóz dla roślin, a odpady nie zalegną na wysypisku. Kompostownik można założyć nawet na niewielkim balkonie.

Ponowne wykorzystanie opakowań

Puste słoiki po dżemie czy jogurcie z łatwością zamienią się w domowe spiżarnie. A plastikowe pojemniki po żywności sprawdzą się do przechowywania przypraw, kasz i makaronów. Dzięki ponownemu użyciu opakowań ograniczamy produkcję nowych.

Zrównoważony transport i podróże

Korzystanie z transportu publicznego i rowerów

Zamiast samochodu wybierzmy komunikację miejską, pociąg lub rower. Poza oszczędnością paliwa, zmniejszamy emisję spalin. Jeśli to możliwe - chodźmy pieszo na krótkich dystansach. Ograniczymy zatłoczenie miast i poprawimy kondycję.

Carpooling i wspólne dojazdy do pracy/szkoły

Koordynujmy wspólne dojazdy z sąsiadami czy kolegami z pracy lub szkoły. 4 osoby w jednym aucie to mniejsza emisja spalin niż 4 samochody. Carpooling nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, ale i portfel.

Wybór pociągów zamiast samolotów na wyjazdy

Samolot powoduje ponad 100 razy większą emisję CO2 na pasażera niż pociąg. Jeśli tylko to możliwe, wybierajmy podróże koleją, np. wakacyjne wyjazdy w europejskie kierunki. Pozwoli to znacząco ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Ekologiczne zakupy i ubiór

Jak realnie chronić środowisko na co dzień? 25 porad

Kupowanie używanych ubrań i mebli

Zamiast nowych rzeczy wybierzmy używane w second handach i komisach. Tania odzież z sieciówek szybko się niszczy, generując dodatkowe śmieci. Kupując używane przedmioty nadajemy im „drugie życie” i nie przyczyniamy się do nadmiernej produkcji.

Unikanie fast fashion i tanich sieciówek

Low costowe sieci odzieżowe produkują tony tandetnego towaru, który ląduje na wysypiskach. Rezygnując z fast fashion na rzecz ubrań lepszej jakości, kupowanych rzadziej, ograniczamy nadprodukcję i wyzysk pracowników fabryk.

Wybór naturalnych, organicznych tkanin

Warto wybierać ubrania i dodatki z naturalnych, ekologicznych materiałów jak len, bawełna, konopie, a unikać poliestru i akrylu. Produkty z upraw bio, bez pestycydów, są przyjazne dla środowiska. Dobrze, gdy mają certyfikaty ekologiczne.

Dbłość o zieleń i przyrodę

Sadzenie drzew i roślin przyjaznych środowisku

Drzewa i rośliny oczyszczają powietrze, dają cień i schronienie zwierzętom. W miastach sadźmy drzewa w donicach, na balkonach rośliny miododajne, oczyszczające powietrze. W ogrodach stwórzmy dom dla owadów zapylających i ptaków.

Sprzątanie i rekultywacja terenów zielonych

Dbajmy o tereny zielone wokół nas, biorąc udział w akcjach sprzątania parków, lasów, rzek. Zasadźmy nowe drzewa w wybranych miejscach, by odtworzyć zdewastowane obszary. Angażujmy się w ochronę pobliskich terenów zielonych.

Dokarmianie dzikich zwierząt zimą

Zimą wiele dzikich zwierząt ma utrudniony dostęp do pożywienia. Wywieszajmy karmniki dla ptaków, a w lesie pozostawiajmy garść orzechów lub kasz. Pamiętajmy też o pojeniu w czasie upałów latem. To prosty sposób, by wesprzeć lokalną faunę.

Wprowadzając powyższe niewielkie zmiany w codziennych nawykach, możemy znacząco ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Każdy nasz wybór i gest się liczy. Działajmy wspólnie na rzecz lepszej przyszłości naszej planety!

Podsumowanie

Dbałość o środowisko naturalne leży w naszych rękach. Nawet najdrobniejsze codzienne wybory mają znaczenie. Przechodząc na ekologiczny tryb życia, ograniczamy marnotrawstwo zasobów i zanieczyszczenie planety. Nie wymaga to dużego wysiłku - wystarczy wprowadzić małe zmiany w domu, kuchni, transporcie. Kupujmy mądrze, oszczędzajmy wodę i prąd. Sadźmy zieleń wokół nas. Razem możemy wiele zdziałać dla dobra Ziemi.

Najczęstsze pytania

Najwięcej wody zużywamy podczas kąpieli w wannie lub prysznicu, spłukiwania toalety, prania i zmywania naczyń. Ograniczając czas tych czynności, możemy znacząco zredukować codzienne zużycie.

Najlepiej kupować produkty lokalne, sezonowe, w opakowaniach wielokrotnego użytku. Wybierajmy sklepy ze sprzedażą na wagę lub umożliwiające napełnianie własnych pojemników. Ekologiczne są też zakupy w second handach.

By stworzyć schronienie dla owadów i ptaków, sadźmy rośliny nektarodajne i owocujące, np. budleje, tawuły, malwy, dzikie róże. Dobrze sprawdzą się też krzewy jagodowe i drzewa owocowe.

Wybierajmy urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Używajmy ich w trybie ekonomicznym i z pełnym załadunkiem. Nie zostawiajmy w trybie czuwania. Regularnie odmrażajmy lodówkę.

Najmniejszy negatywny wpływ na środowisko mają spacery, jazda na rowerze lub komunikacją miejską. Bardzo korzystny jest też carpooling. Ze środków dalekobieżnych najlepszy ekologicznie jest pociąg.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.
  3. Jak dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej? Poradnik
  4. Oszczędzanie wody - jak to robić skutecznie w domu i ogrodzie?
  5. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jakie rozwiązania wybrać w 2023?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły