Oszczędź do 80% na rachunkach dzięki fotowoltaice - oto jak

Oszczędź do 80% na rachunkach dzięki fotowoltaice - oto jak
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska15.09.2023 | 7 min.

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na obniżenie swoich rachunków za prąd. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zainstalowanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 80% rocznych wydatków na energię elektryczną. W niniejszym artykule przybliżymy zasadę działania systemów fotowoltaicznych, wyjaśnimy jak dobrać optymalną instalację do własnych potrzeb oraz ile kosztuje jej montaż. Dowiesz się również jakie są dodatkowe korzyści z posiadania paneli fotowoltaicznych i na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która zajmie się ich montażem.

Jak działa fotowoltaika i ile możesz zaoszczędzić?

Zasada działania systemów fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, falownika oraz okablowania. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w prąd stały. Następnie falownik zamienia go na prąd przemienny wykorzystywany w gniazdkach. Wytworzona energia elektryczna może zostać zużyta na własne potrzeby lub oddana do sieci energetycznej. W ten sposób panel fotowoltaiczny działa jak mała elektrownia zasilana słońcem.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Oszczędności, jakie można uzyskać dzięki fotowoltaice, zależą od wielkości zainstalowanej mocy oraz rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Przeciętna 4-osobowa rodzina zużywa około 4 MWh energii rocznie. Zakładając zainstalowanie paneli o mocy 5 kWp, można w tym przypadku zaoszczędzić nawet 3000-4000 zł rocznie. Przy większym zużyciu energii oszczędności sięgną 6000-8000 zł lub więcej. Im większa instalacja fotowoltaiczna, tym większe oszczędności na rachunkach za prąd.

Czynniki wpływające na oszczędności

Na wysokość oszczędności wpływ ma kilka czynników. Poza wielkością instalacji i zużyciem energii, istotna jest lokalizacja paneli, ich jakość i uzysk fotowoltaiczny. Im lepsze nasłonecznienie, wydajniejsze panele i wyższy uzysk, tym więcej energii można pozyskać z promieni słonecznych, a co za tym idzie, więcej zaoszczędzić. Montaż paneli na południowej ścianie budynku zapewnia najwyższą efektywność.

Jak dobrać system fotowoltaiczny do Twoich potrzeb?

Określenie rocznego zużycia prądu

Pierwszym krokiem jest określenie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w Twoim gospodarstwie domowym. Pomocne będą rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Na ich podstawie oblicz średnie miesięczne oraz całkowite roczne zużycie w kWh. To pozwoli dopasować odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Kolejny krok, to określenie optymalnej mocy instalacji w oparciu o roczne zużycie energii. Najczęściej montowane są instalacje o mocy od 4 do 8 kWp. Przykładowo, dla rodziny zużywającej 4000 kWh rocznie wystarczający będzie system o mocy 5 kWp. Pozwoli on wyprodukować niezbędną ilość energii.

Optymalny montaż i lokalizacja paneli

Aby zapewnić jak największą wydajność instalacji, panele powinny być zamontowane pod optymalnym kątem na dachu budynku, najlepiej skierowane na południe. Należy też wybrać miejsce, gdzie nie będą zacienione przez drzewa czy inne obiekty. To zagwarantuje dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Koszt zakupu i montażu paneli

Średni koszt 1 kWp zainstalowanej mocy paneli fotowoltaicznych wraz z montażem to obecnie 4500-5500 zł. Oznacza to, że dla popularnej instalacji 5 kWp całkowity koszt wyniesie około 25 000 - 27 500 zł. Warto jednak porównać oferty różnych firm, bo ceny mogą się między nimi różnić.

Dodatkowe koszty systemu

Oprócz paneli i ich montażu, trzeba doliczyć koszt falownika, okablowania i rozłączników bezpieczeństwa. Te elementy to dodatkowy wydatek rzędu 5000-8000 zł w zależności od wielkości instalacji. Niektóre firmy oferują falowniki i okablowanie w cenie montażu paneli.

Możliwości dofinansowania inwestycji

Montaż instalacji fotowoltaicznej można sfinansować dzięki dotacjom z programu "Mój Prąd". Pokrywają one do 50% kosztów (maksymalnie 5000 zł). Dodatkowo na fotowoltaikę można uzyskać kredyt z premia termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?

Oszczędź do 80% na rachunkach dzięki fotowoltaice - oto jak

Przygotowanie dokumentacji i pozwoleń

Na początku firma monterska przygotuje projekt instalacji fotowoltaicznej. Następnie złoży wniosek o warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Kolejny krok, to zgłoszenie mikroinstalacji we właściwym urzędzie. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do montażu.

Montaż konstrukcji i paneli

Kluczowym etapem jest montaż konstrukcji, na której zostaną zamocowane panele fotowoltaiczne. Najczęściej są to aluminiowe profile montowane bezpośrednio na dachu. Następnie instalatorzy przykręcają do nich ramy z panelami. Podłączają też okablowanie łączące poszczególne elementy.

Podłączenie systemu i odbiór

Po zamontowaniu paneli, instalator podłącza falownik, licznik dwukierunkowy i rozłączniki prądu. Na koniec następuje odbiór techniczny z przedstawicielem zakładu energetycznego i uruchomienie instalacji.

Jakie są korzyści z posiadania fotowoltaiki?

Niższe rachunki za prąd

Główną korzyścią instalacji fotowoltaicznej są znacząco niższe rachunki za energię elektryczną. Dzięki własnej "zielonej energii" z paneli słonecznych można zaoszczędzić nawet 80% rocznych kosztów za prąd. Im większa instalacja, tym mniejsze opłaty dla zakładu energetycznego.

Wyższa wartość nieruchomości

Posiadanie własnej elektrowni fotowoltaicznej podnosi wartość domu lub mieszkania. Stanowi atut przy sprzedaży nieruchomości. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się także poprzez wzrost ceny lokalu.

Korzyści ekologiczne

Energia słoneczna jest całkowicie czysta i odnawialna. Instalując własną "mini elektrownię" ze paneli fotowoltaicznych przyczyniamy się do ochrony środowiska i produkcji zielonej energii. To ogromna zaleta w obliczu problemów klimatycznych i smogu.

Jakie firmy warto wybrać do montażu fotowoltaiki?

Doświadczenie i referencje firmy

Przy tak poważnej inwestycji kluczowe jest doświadczenie wykonawcy. Najlepiej wybrać sprawdzoną ekipę z dużą liczbą zmontowanych instalacji fotowoltaicznych. Warto poprosić o referencje od zadowolonych klientów.

Certyfikaty i uprawnienia

Firma powinna posiadać stosowne uprawnienia do montażu instalacji fotowoltaicznych oraz certyfikat autoryzowanego instalatora OZE. To gwarantuje fachową realizację inwestycji zgodnie ze wszystkimi normami i przepisami.

Opinie klientów

Przed podjęciem decyzji warto przeczytać opinie o firmie w internecie, na forach branżowych lub portalach takich jak Facebook. Pozwalą ocenić rzetelność i jakość usług na podstawie doświadczeń innych klientów.

Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja, dzięki której można radykalnie obniżyć rachunki za prąd nawet o 80%. Aby cieszyć się oszczędnościami przez lata, należy dobrać odpowiednią moc systemu do własnego rocznego zużycia energii. Montaż paneli słonecznych to stosunkowo prosty proces, jednak warto zlecić go sprawdzonej i doświadczonej firmie. Posiadanie własnej "zielonej elektrowni" to nie tylko korzyści finansowe, ale też wzrost wartości nieruchomości i pozytywny wpływ na środowisko.

Najczęściej zadawane pytania

Dla domu jednorodzinnego optymalna moc instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj 5-8 kWp. Dokładny dobór zależy od rocznego zużycia prądu oraz powierzchni dachu.

Średni koszt montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp to około 25 000 - 27 500 zł. Do tego należy doliczyć wydatki na falownik, okablowanie itp.

Zwrot kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej następuje zazwyczaj po 6-8 latach. Szybciej zwracają się większe systemy o mocy powyżej 10 kWp.

Do 5 kWp wystarczy zgłoszenie mikroinstalacji. Powyżej tej mocy potrzebne jest pozwolenie na budowę. Zawsze konieczne są też warunki przyłączenia do sieci.

Najlepszym wyborem są panele monokrystaliczne, które cechują się najwyższą sprawnością na poziomie 20-22%. Dobrą opcją są też panele polikrystaliczne 16-18% sprawności.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.
  3. Jak dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej? Poradnik
  4. 7 kroków do zminimalizowania śladu węglowego w 2023
  5. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jakie rozwiązania wybrać w 2023?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły