Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?

Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska15.09.2023 | 6 min.

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Nie jest to tylko chwilowa moda, ale przemyślana inwestycja, która w dłuższej perspektywie zapewnia oszczędności oraz niezależność energetyczną. Jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, warto dokładnie przeanalizować, ile wynosi koszt wyprodukowania 1 kWh energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to ocenić opłacalność całej inwestycji i podjąć świadomą decyzję.

Czynniki wpływające na cenę 1 kWh z PV

Na koszt wytworzenia 1 kWh energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą:

Całkowity koszt instalacji PV

Im większa jest moc instalacji (wyrażona w kWp - kilowatopik), tym większa ilość prądu może zostać wyprodukowana. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej jest znaczący i zależy m.in. od cen paneli, falowników, konstrukcji montażowych i robocizny.

Lokalizacja i nasłonecznienie

Inaczej będzie wyglądała opłacalność instalacji zlokalizowanej na południu Polski, a inaczej na północy kraju, gdzie słońce świeci krócej. Również zacienienie od budynków i drzew może wpływać na ilość wyprodukowanej energii.

Sprawność paneli PV

Obecnie dostępne są panele fotowoltaiczne o sprawności od 15 do nawet 25%. Im wyższa sprawność paneli, tym więcej energii elektrycznej uzyskamy z tej samej powierzchni instalacji.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt montażu całej instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla opłacalności inwestycji. Składa się na niego kilka elementów.

Koszt paneli fotowoltaicznych

Panele stanowią największy koszt inwestycji, od 40 do 60% całkowitych nakładów. Ceny paneli monokrystalicznych o mocy 300 Wp zaczynają się od ok. 700 zł, a kończą na 1500 zł za sztukę.

Koszt falownika i okablowania

Kolejny istotny koszt to zakup i montaż falownika, który odpowiada za zamianę prądu stałego (DC) z paneli na prąd przemienny (AC). Ceny falowników zaczynają się od ok. 3000 zł.

Koszt montażu i uruchomienia

Do tego dochodzi jeszcze koszt konstrukcji montażowej, okablowania oraz usługi instalacji i uruchomienia całego systemu. Średnio jest to ok. 2000-3000 zł.

Ilość wyprodukowanej energii z 1 kWp

Kluczowe dla opłacalności instalacji PV jest określenie, jaką ilość energii elektrycznej można z niej uzyskać w skali roku. Zależy to od kilku parametrów.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Podstawową jednostką jest 1 kWp, czyli 1 kilowat mocy szczytowej paneli PV. Im większa moc zainstalowanych paneli, tym więcej energii możemy pozyskać w ciągu roku.

Nasłonecznienie i lokalizacja

Istotna jest ilość słonecznych godzin w roku. W Polsce można uzyskać średnio od 950 do 1250 kWh energii z 1 kWp rocznie, w zależności od regionu.

Optymalny kąt nachylenia paneli

Panele montowane pod optymalnym kątem ok. 30-40 stopni pozwalają uzyskać najwięcej energii. Dotyczy to instalacji stacjonarnych.

Rachunek opłacalności inwestycji w fotowoltaikę

Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?

Aby ocenić opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy porównać koszty instalacji z korzyściami, jakie przyniesie nam w kolejnych latach.

Okres zwrotu nakładów inwestycyjnych

Przy typowych założeniach okres zwrotu wynosi 6-8 lat. Oznacza to, że po tym czasie inwestycja zaczyna przynosić zyski.

Oszczędności na rachunkach za prąd

Dzięki energii słonecznej możemy ograniczyć zakup prądu z sieci nawet o 60-70%, co przekłada się na konkretne oszczędności.

Możliwe dotacje i ulgi podatkowe

Atrakcyjność inwestycji zwiększają również dostępne obecnie dotacje z programu "Mój Prąd" oraz ulga termomodernizacyjna.

Porównanie cen energii z PV i z sieci

Kluczowe dla opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest porównanie kosztu 1 kWh energii słonecznej i z sieci.

Cena energii z fotowoltaiki

Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje ok. 0,7-0,8 zł z sieci, to z instalacji PV wychodzi nawet poniżej 0,4 zł za 1 kWh.

Cena energii z sieci od dostawcy

Ceny energii w taryfach G11 stale rosną. Prognozy na 2023 r. wskazują na poziom ok. 1,0-1,2 zł za 1 kWh.

Bilansowanie cen i opłacalność

Porównując te wartości, inwestycja w fotowoltaikę wychodzi korzystniej i zapewnia oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie.

Podsumowanie i wnioski

Zalety energii z fotowoltaiki

Podsumowując, główne zalety to niski koszt wytwarzania energii, oszczędności i niezależność energetyczna.

Wady i ograniczenia fotowoltaiki

Do wad można zaliczyć wysokie koszty instalacji oraz zależność produkcji energii od warunków pogodowych.

Perspektywy na przyszłość

Rosnące ceny prądu z sieci i postęp technologiczny sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę ma dobrą perspektywę opłacalności.

Podsumowanie

Podsumowując, koszt wyprodukowania 1 kWh energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej jest obecnie konkurencyjny w stosunku do cen energii zakupionej z sieci. Dzięki temu inwestycja w montaż paneli słonecznych na dachu ma sens ekonomiczny i pozwala na realne oszczędności w domowym budżecie. Przy stale rosnących cenach prądu, fotowoltaika jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na uzyskanie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Jednak aby dokładnie ocenić opłacalność, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, takie jak koszty instalacji, spodziewane zużycie energii czy lokalne warunki nasłonecznienia. Umiejętna analiza pozwoli podjąć racjonalną decyzję inwestycyjną i cieszyć się tańszym prądem z własnych paneli PV przez lata.

Najczęściej zadawane pytania

Przy typowej instalacji okres zwrotu wynosi 6-8 lat. Po tym czasie inwestycja zaczyna przynosić dochód.

Koszt instalacji o mocy 5 kWp to średnio 22 000 - 30 000 zł. Dużo zależy od wybranych komponentów i usługodawcy.

W Polsce standardowo przyjmuje się 1000 kWh z 1 kWp rocznie. W słonecznych regionach możliwe jest nawet 1300 kWh (1,3 MWh) z 1 kWp.

Tak, panele PV produkują prąd przez cały rok, również zimą. Jednak ze względu na krótszy dzień i gorsze kąty padania promieni słonecznych, produkcja zimowa jest niższa.

Najlepszym wyborem są panele monokrystaliczne o mocy 300-400 Wp i sprawności powyżej 20%. Warto postawić na sprawdzone marki i długą gwarancję produktową.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jak to działa?
  2. Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.
  3. Jak dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej? Poradnik
  4. Oszczędzanie wody - jak to robić skutecznie w domu i ogrodzie?
  5. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jakie rozwiązania wybrać w 2023?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły