Mieszkanie plus fotowoltaika - jakie korzyści daje to połączenie?

Mieszkanie plus fotowoltaika - jakie korzyści daje to połączenie?
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska15.09.2023 | 7 min.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jednocześnie, rośnie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, które pozwalają na wytwarzanie prądu ze słońca. Połączenie tych dwóch opcji może przynieść wiele korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom, jakie daje zamontowanie paneli fotowoltaicznych w mieszkaniach z programu Mieszkanie Plus.

Korzyści finansowe łączenia programu Mieszkanie Plus z fotowoltaiką

Niższe rachunki i szybszy zwrot inwestycji

Podstawową zaletą połączenia Mieszkania Plus z fotowoltaiką są oszczędności finansowe. Produkując prąd na własne potrzeby, znacząco obniżamy rachunki za energię elektryczną. W zależności od wielkości instalacji, można pokryć nawet 75-100% zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym. Przy obecnych cenach energii, inwestycja w panele słoneczne zwraca się już po 4-7 latach. Dodatkowo, większość deweloperów oferuje atrakcyjne warunki finansowania fotowoltaiki, co skraca okres zwrotu kosztów.

Możliwość sprzedaży nadwyżek energii

Kolejną korzyścią jest możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci energetycznej. W okresie letnim, gdy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego jest niewielkie, niewykorzystany prąd ze słońca można odsprzedać z zyskiem. Daje to dodatkowe źródło dochodu, skracające zwrot inwestycji.

Wzrost wartości nieruchomości

Mieszkanie wyposażone w instalację fotowoltaiczną zyskuje na wartości. Inwestorzy coraz chętniej wybierają nieruchomości z własnym ekologicznym źródłem energii. Fotowoltaika podnosi atrakcyjność oferty, a tym samym cenę mieszkania na rynku wtórnym. Zakup mieszkania z panelem słonecznym to zatem inwestycja w przyszłość.

Większy komfort i samowystarczalność energetyczna

Niezależność od dostawcy prądu

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia pewną niezależność od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. Oprócz oszczędności finansowych, daje większą swobodę i niezależność w codziennym użytkowaniu mediów. Nie musimy już martwić się o nagłe przerwy w dostawie prądu czy awarie sieci elektroenergetycznej.

Zwiększona samowystarczalność

Im większa jest instalacja PV, tym większy stopień samowystarczalności energetycznej uzyskujemy. Przy odpowiednio dobranych panelach, jesteśmy w stanie zaspokoić znaczną część lub nawet całość zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To z kolei przekłada się na realne oszczędności w domowym budżecie.

Korzystne warunki finansowania

Deweloperzy dostrzegając korzyści płynące z połączenia programu Mieszkanie Plus z fotowoltaiką, oferują często atrakcyjne warunki finansowania takich instalacji. Klienci mogą liczyć na rabaty, specjalne oferty kredytowe oraz wydłużony okres spłaty. Ułatwia to podjęcie decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne przy zakupie mieszkania.

Łatwiejsza obsługa instalacji fotowoltaicznej

Wsparcie ze strony dewelopera

Wybierając fotowoltaikę od dewelopera Mieszkania Plus, możemy liczyć na profesjonalne wsparcie na każdym etapie. Firma pomaga przy doborze odpowiedniej wielkości systemu PV, optymalnym zaprojektowaniu, montażu oraz późniejszej eksploatacji. Wykwalifikowany personel służy pomocą i radą.

Gotowa infrastruktura

W blokach i osiedlach realizowanych w ramach Mieszkania Plus, deweloper zwykle przewiduje już niezbędną infrastrukturę do instalacji paneli PV. Nie trzeba jej dodatkowo projektować i instalować. Skraca to czas realizacji, obniża koszty i upraszcza cały proces.

Łatwiejsze uzyskanie pozwoleń

Przy współpracy z deweloperem łatwiej jest dopełnić wszelkich formalności związanych z montażem i uruchomieniem instalacji PV. Firma posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w uzyskiwaniu pozwoleń, dzięki czemu oszczędzamy czas i unikamy problemów formalno-prawnych.

Korzyści ekologiczne połączenia programów

Mieszkanie plus fotowoltaika - jakie korzyści daje to połączenie?

Ograniczenie emisji CO2

Energia słoneczna jest zeroemisyjnym źródłem energii odnawialnej. Dzięki fotowoltaice zasilanej z promieni słonecznych, ograniczamy zużycie prądu ze spalania węgla czy gazu. Tym samym istotnie redukujemy emisję szkodliwego dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Propagowanie OZE w budownictwie

Połączenie programu Mieszkanie Plus z energią słoneczną pokazuje, że możliwe jest szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie mieszkaniowym. Takie działania mogą zainspirować innych deweloperów do stosowania podobnych rozwiązań proekologicznych w swoich inwestycjach.

Edukacja ekologiczna

Mieszkańcy osiedli wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne mają okazję zdobyć wiedzę na temat OZE i oszczędzania energii. Mogą na własnym przykładzie przekonać się, jak korzystać z odnawialnych źródeł prądu i dbać o środowisko naturalne poprzez codzienne wybory konsumenckie.

Wzrost wartości i atrakcyjności nieruchomości

Wyższa wartość rynkowa

Jak wspomniano wcześniej, montaż fotowoltaiki znacząco podnosi wartość mieszkania i cenę, jaką można uzyskać przy odsprzedaży. Inwestorzy poszukują dziś nieruchomości o wysokim stopniu niezależności energetycznej, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe dla właściciela.

Lepsze parametry energetyczne

Instalacja paneli słonecznych poprawia parametry energetyczne budynku, obniżając jego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. W efekcie, w świadectwie charakterystyki energetycznej mieszkanie uzyskuje wyższą klasę energetyczną, co również wpływa na jego wyższą wartość.

Nowoczesny, ekologiczny wizerunek

Fotowoltaika istotnie wpływa na wizerunek i odbiór całego osiedla czy bloku. Nadaje mu modny, nowoczesny charakter. Jest też synonimem troski dewelopera o ekologię i środowisko naturalne. Takie cechy przyciągają dziś wielu potencjalnych klientów.

Wady i ograniczenia łączenia programów Mieszkanie Plus i fotowoltaiki

Wyższe koszty inwestycyjne

Najważniejszą wadą jest oczywiście wyższa cena zakupu mieszkania z instalacją PV. Koszt paneli i ich montażu potrafi zwiększyć cenę nawet o kilkanaście procent. Nie każdy klient jest w stanie ponieść taki wydatek przy zakupie mieszkania.

Mała elastyczność rozbudowy

Systemy fotowoltaiczne montowane fabrycznie przez dewelopera cechuje ograniczona elastyczność. Trudno je później rozbudować i dostosować do zmieniających się potrzeb użytkownika. Wymaga to dodatkowych nakładów finansowych i prac montażowych.

Uzależnienie od pogody i pory roku

Produkcja energii z paneli słonecznych zależy od warunków atmosferycznych i pory dnia. W pochmurne dni wytwarzany jest mniejszy prąd. Również zimą, przy krótszym dniu i niskim kącie padania promieni słonecznych, uzyski są niższe. Należy to uwzględnić przy projektowaniu systemu PV.

Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniach z programu Mieszkanie Plus to szereg korzyści, zarówno finansowych, ekologicznych, jak i wizerunkowych. Warto rozważyć taką opcję, mimo że wiąże się to z nieco wyższymi kosztami inwestycyjnymi na początku. Z czasem zwraca się ona w postaci niższych opłat za energię elektryczną i większego komfortu użytkowania. To rozwiązanie na miarę współczesnych ekologicznych standardów.

Podsumowanie

Połączenie programu Mieszkanie Plus z instalacjami fotowoltaicznymi to obiecujące rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Kluczowe korzyści to przede wszystkim realne oszczędności na rachunkach za prąd, mniejsza zależność od dostawców energii oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest też wzrost wartości samej nieruchomości. Oczywiście, montaż paneli PV oznacza wyższe koszty na starcie, jednak inwestycja szybko się zwraca. Coraz więcej deweloperów dostrzega te atuty i oferuje klientom atrakcyjne warunki finansowania fotowoltaiki. W dobie rosnących cen prądu i paliw, odnawialne źródła energii w budownictwie mieszkaniowym mają dużą przyszłość.

Najczęściej zadawane pytania

Koszt instalacji PV waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości systemu. Dokładną wycenę przedstawi deweloper.

Przy obecnych cenach prądu, okres zwrotu wynosi zwykle 4-7 lat. Im większa instalacja PV, tym szybszy zwrot nakładów.

Jest to możliwe, ale wymaga dodatkowych prac montażowych i nakładów finansowych. Lepiej od razu zaprojektować optymalną moc systemu.

Dla mieszkania o powierzchni 50-60 m2 wystarczy zwykle 6-10 paneli o łącznej powierzchni ok. 10-20 m2.

Tak, możliwa jest sprzedaż niewykorzystanej energii elektrycznej do dystrybutora z zyskiem. Szczegóły ustala się indywidualnie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.
  3. Czy 2023 rok to ostatni moment na dotację do fotowoltaiki? Sprawdź!
  4. 7 kroków do zminimalizowania śladu węglowego w 2023
  5. Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jakie rozwiązania wybrać w 2023?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły