Moduły fotowoltaiczne - jak działają i czym kierować się przy ich wyborze?

Moduły fotowoltaiczne - jak działają i czym kierować się przy ich wyborze?
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska25 lipca 2024 | 2 min

Moduły fotowoltaiczne nieustannie zyskują na popularności, czemu trudno się dziwić. Coraz częściej sięgamy po odnawialne źródła energii, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, a przy tym zrobić krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Moduły PV zostały zaprojektowane z myślą o przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jak wybrać najlepsze? Sprawdź!

Moduły fotowoltaiczne - o czym mowa w praktyce?

Moduł fotowoltaiczny możesz znać pod nazwą panelu fotowoltaicznego lub panelu PV. Składają się na niego fotoogniwa, których zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Co ważne, rola paneli fotowoltaicznych jest kluczowa dla działania całej instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje zastosowanie w nich krzemu, który jest materiałem półprzewodnikowym. Dlaczego? Jest to pierwiastek, który wyróżnia się wrażliwością na światło, a co za tym idzie, bierze udział w wytwarzaniu prądu - dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego.

Bardzo istotny jest również falownik, znany jako inwerter. To właśnie dzięki niemu prąd stały wyprodukowany z pomocą modułów fotowoltaicznych przekształcany jest w prąd zmienny. Można z powodzeniem wykorzystywać go do zasilania urządzeń AGD i RTV, a także innych sprzętów elektrycznych. Co ważne, panele PV znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również rolnych czy też przedsiębiorstwach. Potencjał OZE jest niemalże nieograniczony.

Panele fotowoltaiczne - jak wybrać najlepsze?

Wybór najwyższej jakości modułów fotowoltaicznych nie powinien być kwestią przypadku. W przypadku paneli słonecznych najczęściej ich montaż odbywa się na dachach lub na gruntach w pobliżu. Przed inwestycją dokładnie należy przemyśleć więc lokalizację. Po pierwsze: ważne jest to, aby sięgać po sprzęt od renomowanych producentów i dystrybutorów, taki jak https://shopb2b.corab.pl/moduly.html, który charakteryzuje się wysoką wydajnością. Istotne jest branie pod uwagę stosunku między ilością energii promieniowania słonecznego a ilością tej finalnie zmienionej na energię elektryczną. Zwróćmy uwagę również na moc instalacji. Tutaj nowoczesne zaczynają się od około 330 V. Do tego powinna dojść odporność termiczna. Ważne jest także to, aby mieć na uwadze okres gwarancji paneli. Koniec końców konieczna jest weryfikacja tego, czy sprzęt od danej marki spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Ważne jest inwestować w te od firm z uznaniem na rynku i doświadczeniem. Sprawdzajmy więc certyfikaty i opinie klientów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Jak działają pompy ciepła i dlaczego warto w nie zainwestować?
  3. Smog - co to jest i jak z nim walczyć? Sposoby i skuteczne porady
  4. Większe zyski dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych
  5. Energa Kościerzyna i Kętrzyn - informacje dla klientów oraz kontakt
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Justyna Laskowska
Justyna Laskowska

Jestem ekspertką w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Na blogu dzielę się wiedzą na temat najnowszych technologii zielonej energii, fotowoltaiki i paneli słonecznych. Publikuję artykuły edukacyjne i poradniki, aby promować ekologiczne rozwiązania. Moim celem jest zwiększanie świadomości i dostarczanie rzetelnych informacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.25 Liczba głosów: 4

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły