Przekroczenia Wyników Kontroli Właścicieli Fotowoltaiki: Sprawdź Teraz!

Przekroczenia Wyników Kontroli Właścicieli Fotowoltaiki: Sprawdź Teraz!
Autor Mirosław Woźniak
Mirosław Woźniak17 lutego 2024 | 5 min

Kontrole instalacji fotowoltaicznych przeprowadzone przez Tauron ujawniły alarmującą skalę nieprawidłowości. Firma wysłała już ponad 5 tys. ostrzeżeń do właścicieli paneli słonecznych, a podczas bezpośrednich wizyt stwierdzono liczne przypadki nielegalnych modyfikacji i znacznego zwiększania mocy. W skrajnych przypadkach liczba zainstalowanych paneli przekraczała nawet czterokrotnie deklarowaną! Tego typu praktyki stwarzają realne zagrożenie dla stabilności sieci energetycznych.

Skala przekroczeń w fotowoltaice

Kontrole instalacji fotowoltaicznych przeprowadzone przez Tauron ujawniły alarmującą skalę nieprawidłowości. Firma wysłała już ponad 5 tys. ostrzeżeń do właścicieli paneli słonecznych o potencjalnych problemach związanych z przekroczeniem mocy ich instalacji.

Podczas bezpośrednich kontroli u klientów stwierdzono również liczne przypadki nielegalnych modyfikacji parametrów i znacznego zwiększania mocy instalacji. Tego typu praktyki stwarzają realne zagrożenie dla stabilności sieci energetycznych.

Manipulacje liczbą paneli

Jak wynika z kontroli Tauronu, część właścicieli fotowoltaiki zwiększało bez zgłoszenia liczbę zamontowanych paneli. W skrajnych przypadkach ich liczba przekraczała nawet czterokrotnie zadeklarowaną w pierwotnym wniosku!

Tego typu praktyki prowadzą do znacznego przeciążenia infrastruktury energetycznej i zakłóceń w dostawach prądu. Konieczne są więc dalsze kontrole w celu wyeliminowania tego procederu.

Kontrole Tauronu ujawniły nieprawidłowości

Jak podaje Tauron, tylko w pierwszym etapie kontroli wysłano ponad 5 tys. ostrzeżeń do właścicieli instalacji fotowoltaicznych o potencjalnych nieprawidłowościach.

Z tej możliwości skorzystało 60% odbiorców, do których pisma zostały wysłane. Klienci ci najczęściej aktualizowali swoje dane w zakresie parametrów instalacji.

Bezpośrednie kontrole instalacji

Następnie Tauron przeprowadził blisko 880 kontroli bezpośrednio w domach klientów posiadających panele fotowoltaiczne. W 466 przypadkach wykryto nadmierne obciążenie mocy, a w 50 przekroczenie dopuszczalnego napięcia.

Stwierdzono również nielegalne ingerencje w układy pomiarowe, np. zmiany zabezpieczeń czy rozplombowanie liczników. Tego typu praktyki są szczególnie niebezpieczne, gdyż zwiększają ryzyko pożaru czy porażenia prądem.

Czytaj więcej: Optymalizatory fotowoltaiczne: kluczowe fakty o energii słonecznej.

Manipulacje parametrami instalacji fotowoltaicznych

Jak wynika z policyjnych kontroli, część właścicieli instalacji fotowoltaicznych celowo zmieniała parametry pracy falowników, aby zwiększyć produkcję energii.

Tego typu praktyki są nielegalne i nieuczciwe. Prowadzą także do przeciążenia infrastruktury energetycznej, co może skutkować zakłóceniami w dostawach prądu dla innych odbiorców.

Manipulowanie parametrami instalacji fotowoltaicznej jest nielegalne. Grozi za to kara finansowa a nawet odłączenie od sieci.

Dlatego też konieczne są dalsze kontrole w celu eliminacji tego procederu i zapewnienia stabilności sieci energetycznych.

4-krotne zwiększenie mocy paneli bez zgłoszenia

Przekroczenia Wyników Kontroli Właścicieli Fotowoltaiki: Sprawdź Teraz!

Jak alarmują kontrolerzy Tauronu, w skrajnych przypadkach klienci zwiększali nawet 4-krotnie liczbę zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w stosunku do pierwotnego zgłoszenia.

Liczba paneli wg zgłoszenia 10 sztuk
Liczba paneli po kontroli 40 sztuk

Tego typu praktyki stanowią poważne obciążenie dla lokalnej sieci energetycznej i mogą prowadzić do jej przeciążenia, a w skrajnych przypadkach nawet do blackoutu.

Dlatego też instalacje tego typu wymagają pilnej interwencji i dostosowania do pierwotnych parametrów. Tauron zapowiada również zaostrzenie kar za tego typu proceder.

Nielegalne ingerencje w układy pomiarowe

Część kontroli Tauronu wykazała również przypadki nielegalnych ingerencji w układy pomiarowo-rozliczeniowe prosumentów. Najczęściej były to:

  • Zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego (np. z 20A na 100A)
  • Rozplombowanie i manipulacja licznikiem energii

Tego typu praktyki są nie tylko nielegalne, ale również niebezpieczne. Zwiększają bowiem ryzyko zwarcia, a nawet pożaru instalacji elektrycznej.

Dlatego też Tauron zapowiada surowsze karanie tego typu procederu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której prywatni właściciele fotowoltaiki narażaliby bezpieczeństwo innych użytkowników sieci.

Zagrożenie bezpieczeństwa sieci przez przeciążone instalacje

Jak podkreśla Tauron, głównym problemem w przypadku modyfikacji instalacji fotowoltaicznych jest zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci energetycznych. Przeciążone instalacje mogą powodować zakłócenia w dostawach prądu dla innych odbiorców.

W skrajnych przypadkach, przy dużej ilości modyfikacji w jednym rejonie, może dochodzić nawet do przeciążenia i czasowych blackoutów. Dlatego też walka z procederem nielegalnego zwiększania mocy instalacji fotowoltaicznych jest kluczowa dla stabilności sieci.

Firma zapowiada kontynuację kontroli wśród prosumentów i surowsze karanie stwierdzonych nieprawidłowości. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców.

Podsumowanie

Przeprowadzone przez Tauron kontrole instalacji fotowoltaicznych ujawniły alarmującą skalę nieprawidłowości wśród właścicieli paneli słonecznych. Firma wysłała już ponad 5 tys. ostrzeżeń o potencjalnym przekroczeniu mocy, a bezpośrednie kontrole wykazały setki przypadków nielegalnych modyfikacji i zwiększania mocy.

Tego typu praktyki stwarzają realne zagrożenie dla stabilności sieci energetycznych. Dlatego też konieczne są dalsze kontrole w celu wyeliminowania procederu i ukarania winnych. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Co kryje się pod skrótem kWh? Wyjaśnienie podstawowego pojęcia
  3. Większe zyski dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych
  4. Jak podać stan licznika w Energa? Instrukcja krok po kroku dla klientów
  5. Czy 2023 rok to ostatni moment na dotację do fotowoltaiki? Sprawdź!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Woźniak
Mirosław Woźniak

Jestem ekspertem od OZE. Na blogu publikuję poradniki z zakresu fotowoltaiki i wykorzystania paneli słonecznych. Dzielę się wiedzą techniczną i praktycznymi wskazówkami, jak zastosować zieloną energię w domu lub firmie. Promuję ekologiczne rozwiązania.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

AktualnościRekuperacja w Nowoczesnym Domu: Jakie Korzyści Przynosi?

Współczesne budownictwo stawia na komfort, energooszczędność oraz zdrowe warunki życia. W tym kontekście rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych domach. To nie tylko sposób na poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku, ale także efektywny sposób na redukcję kosztów ogrzewania.

AktualnościDomowa prasa do oleju - przydatny gadżet w Twojej kuchni

Świeży olej z wysokiej jakości nasion i orzechów to prawdziwy rarytas w każdej kuchni. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele zalet niesie ze sobą samodzielne tłoczenie oleju w domu. Z pomocą przychodzi domowa prasa do tłoczenia oleju marki Yoda, która pozwala cieszyć się wyjątkowym smakiem i właściwościami zdrowotnymi tłuszczów roślinnych, które sami wyprodukujemy.