Jak wypowiedzieć umowę fotowoltaiczną? Poradnik krok po kroku

Jak wypowiedzieć umowę fotowoltaiczną? Poradnik krok po kroku
Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak20.02.2024 | 4 min.

Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej może być konieczne, gdy firma instalacyjna nie dotrzymuje warunków umowy lub stosuje nieuczciwe praktyki. Nie zawsze jednak wiemy, jak prawidłowo wypowiedzieć taką umowę. Dlatego w tym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak skutecznie wypowiedzieć niekorzystną umowę z firmą fotowoltaiczną. Dowiesz się m.in. jakich argumentów użyć w piśmie, jakie są terminy i kiedy możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość. Przekonasz się, że procedura wypowiedzenia umowy fotowoltaicznej wcale nie jest skomplikowana.

Odstąpienie od umowy fotowoltaicznej

Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, w przypadku zawarcia umowy fotowoltaicznej na odległość lub poza lokalem firmy, klient ma prawo odstąpić od niej w ciągu 14 dni. Termin ten liczy się od dnia podpisania umowy. Jeśli jednak przedsiębiorca nie poinformował o tym prawie, wtedy na odstąpienie od umowy mamy aż 12 miesięcy.

Aby skorzystać z prawa do odstąpienia, musimy złożyć firmie jednoznaczne oświadczenie woli w formie pisemnej - papierowej lub elektronicznej. Najlepiej odesłać oświadczenie listem poleconym, co będzie potwierdzeniem wysłania pisma do firmy w razie ewentualnego sporu sądowego.

Wzór odstąpienia od umowy fotowoltaicznej

W oświadczeniu o odstąpieniu muszą znaleźć się takie informacje jak: nasze dane osobowe, dane firmy fotowoltaicznej, data i miejsce zawarcia umowy, jej numer lub inne oznaczenie pozwalające zidentyfikować umowę. Samo oświadczenie o rezygnacji z umowy powinno być jednoznaczne i wskazywać listę usług lub produktów, z których rezygnujemy.

Gotowe wzory takich pism zwykle dostarcza firma fotowoltaiczna lub można skorzystać z załącznika do ustawy o prawach konsumenta. Warto go dostosować do swojej umowy, uzupełniając odpowiednie dane.

Zwrot pieniędzy i towaru po wypowiedzeniu umowy fotowoltaicznej

Gdy skutecznie odstąpimy od umowy na zasadach opisanych wyżej, przyjmuje się, że nigdy do zawarcia umowy nie doszło. Firma ma obowiązek zwrócić wszystkie wpłacone przez nas środki finansowe, łącznie z ewentualnym zadatkiem. Jedyny wyjątek to sytuacja rozpoczęcia prac instalacyjnych - wtedy jesteśmy zobowiązani do zapłaty za dotychczas zrealizowane usługi.

Nabywca powinien zwrócić dostarczone już urządzenia - choć w tym wypadku, ze względu na gabaryty, to firma fotowoltaiczna musi je odebrać na własny koszt. Ma ona na to 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy przez klienta.

Czytaj więcej: Koszt kolektorów słonecznych: poradnik zakupowy i porównanie cen

Problemy przy wypowiadaniu umowy fotowoltaicznej

Zdecydowana większość firm działa uczciwie i zgodnie z literą prawa, jednak zdarzają się próby utrudniania klientom realizacji ich uprawnień. Jaskrawym tego przykładem jest powoływanie się przez niektórych przedsiębiorców na zapisy ustawy mówiące o wyłączeniu prawa do odstąpienia od umowy, gdy jej przedmiotem są usługi, których ceny zależą od wahań rynkowych.

Te zapisy odnoszą się do transakcji na rynku walut czy akcji, a nie do umów z firmami fotowoltaicznymi. Dlatego tego typu zapisy w umowach fotowoltaicznych są niezgodne z prawem i należy od nich odstąpić.

Warto znać swoje prawa jako konsumenta i nie dać się zastraszyć przez nieuczciwe zapisy lub groźby ze strony firmy. W ostateczności takie sprawy trafiają do sądu, który z reguły orzeka na korzyść oszukanego klienta.

Porady prawne przy wypowiadaniu umowy fotowoltaicznej

Jak wypowiedzieć umowę fotowoltaiczną? Poradnik krok po kroku

Aby ustrzec się przed problemami, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy przed jej podpisaniem i zwrócić uwagę na zapisy budzące wątpliwości. Można też skonsultować dokumenty z prawnikiem lub rzecznikiem konsumentów. W razie wątpliwości co do legalności zapisów, nie należy podpisywać umowy dopóki wszystko nie zostanie wyjaśnione.

W przypadku trudności ze strony firmy przy wypowiadaniu umowy, także warto zasięgnąć porady prawnej. Z pomocą doświadczonego prawnika łatwiej dochodzić swoich racji przed sądem lub mediacją.

Miejmy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam bezproblemowo wypowiedzieć niekorzystną umowę fotowoltaiczną i odzyskać zainwestowane pieniądze. W razie pytań, pozostaję do dyspozycji w komentarzach.

Podsumowanie

Wypowiedzenie oraz odstąpienie od niekorzystnej umowy fotowoltaicznej jest możliwe na mocy prawa, choć często firmy utrudniają klientom skorzystanie z przysługujących im uprawnień. W artykule przedstawiono jak skutecznie odstąpić od umowy zawartej na odległość lub poza siedzibą firmy, jak poprawnie sporządzić pismo i do kogo je skierować, aby odzyskać wpłacone pieniądze oraz zwrócić otrzymany sprzęt.

Mamy nadzieję, że podane wskazówki ułatwią rozwiązanie niekorzystnej umowy fotowoltaicznej i pozwolą uniknąć typowych problemów ze strony nieuczciwych firm. W razie dodatkowych pytań, pozostajemy do dyspozycji w komentarzach.

Najczęstsze pytania

Nie, prawo odstąpienia od umowy przysługuje tylko w przypadku umów zawartych na odległość (np. przez Internet, telefon) lub poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu w hotelu).

Na odstąpienie od umowy fotowoltaicznej zawartej na odległość lub poza lokalem firmy mamy 14 dni od momentu jej podpisania. Termin ten może jednak wydłużyć się nawet do 12 miesięcy, jeśli przedsiębiorca nie poinformował nas o prawie odstąpienia.

Tak, można odstąpić tylko od części umowy fotowoltaicznej, rezygnując np. tylko z zakupu dodatkowych akcesoriów, a pozostawiając zamówienie na samą instalację paneli PV.

Firma ma obowiązek zwrócić wszystkie wpłacone środki w terminie 14 dni (w tym zadatek). Jedyny wyjątek to sytuacja, gdy przedsiębiorca zdążył rozpocząć prace - wtedy należy mu się zapłata za wykonaną usługę.

Nie, wraz z odstąpieniem od umowy fotowoltaicznej mamy obowiązek zwrócić otrzymany sprzęt. Ze względu na jego gabaryty, to firma musi go odebrać na koszt własny.

5 Podobnych Artykułów

  1. Ile kosztuje 1 kWh energii z fotowoltaiki w 2023 roku?
  2. Większe zyski dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych
  3. Czy 2023 rok to ostatni moment na dotację do fotowoltaiki? Sprawdź!
  4. 7 kroków do zminimalizowania śladu węglowego w 2023
  5. Instalacja fotowoltaiczna krok po kroku - poradnik dla początkujących
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Irena Marciniak
Irena Marciniak

Jako pasjonatka ekologii i zielonej energii, na blogu publikuję artykuły na temat najnowszych rozwiązań w fotowoltaice i technologiach opartych o OZE. Dzielę się wiedzą ekspercką w zakresie paneli słonecznych i sposobów na zielone oszczędzanie. Chcę edukować i promować ekologiczny styl życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły